Ogrzewanie Kominkowe

Ogrzewanie kominkowe może występować jako samodzielne źródło ciepła w domu, mieszkaniu, czy lokalu użytkowym lub dodatkowo, funkcjonując obok wiodącego urządzenia, systemu grzewczego.

ogrzewanie kominkowe

Projektując dom mieszkalny należy przemyśleć najlepszą lokalizację oraz rodzaj kominka. Jest ich bowiem ogromna paleta do wyboru. Od tradycyjnych, zamkniętych kominków na drewno, poprzez otwarte paleniska, aż po nowoczesne kominki z płaszczem wodnym, akumulacyjne, czy gazowe.

Bazując wyłącznie na pozyskiwaniu ciepła z kominka do ogrzania domu, należy najpierw zatroszczyć się o zamontowanie sprawnego systemu rozprowadzenia ciepła po całym domu lub, jak w przypadku kominka z płaszczem wodnym, o połączenie instalacji kominkowej z centralnym ogrzewaniem domu i doprowadzeniem wody z kominka do grzejników.

Wykorzystując ogrzewanie kominkowe jako uzupełnienie funkcjonującego już w mieszkaniu, firmie bądź lokalu, typu restauracja, czy hotel podstawowego urządzenia grzewczego, warto wziąć pod uwagę choćby takie parametry jak wielkość i rodzaj pomieszczenia, które ma być dogrzewane(od jego gabarytów zależy jaką moc sprawczą i siłę grzania powinien mieć kominek), możliwości instalacyjne (czy w domu jest drożny przewód kominowy, czy jest możliwość doprowadzenia gazu – w przypadku kominków na gaz, itp.), wytrzymałość stropu, nośność i wysokość ścian, kwota, jaką chcemy/możemy przeznaczyć na ten rodzaj ogrzewania, no i, oczywiście, estetykę.

W przypadku ogrzewania kominkowego ważne jest by zapewnić prawidłowe odprowadzanie dymu z kominka oraz niezakłócony dopływ powietrza do paleniska. Wówczas mamy gwarancję właściwego funkcjonowania naszego kominka.