Kominy

Komin służy do odprowadzania spalin oraz wykorzystanego przez urządzenie grzewcze (np. przez kominek) powietrza poza budynek. Istotną kwestią jest optymalne zaprojektowanie gabarytów komina, tak aby określić jego minimalną wysokość i przekrój, które właściwie ustalone pozwalają doprowadzić powietrze niezbędne do spalania, a wyprowadzić z komina spaliny, żeby nie wydostawały się do wnętrza budynku.

Kominy powinny być zbudowane w jak najmniejszej odległości od paleniska. Ponadto zaleca się aby przekrój komina był okrągły bądź kwadratowy, najlepiej też, gdy komin jest pionowy. Wysokość odcinka komina wystającego ponad połać dachową jest uzależniona od kąta nachylenia dachu budynku i poziomej i pionowej odległości od kalenicy. W przypadku kominów instalowanych przy zewnętrznych ścianach domów, należy zadbać o ich odpowiednie docieplenie.

kominy

Nowoczesne kominy powinny zapewniać nie tylko ciepło i estetyczny wygląd ale, co bardzo ważne, bezpieczeństwo użytkowania. Na rynku dostępne są dwa podstawowe systemy kominowe. Po pierwsze kominy ceramiczne składające się z rur i kształtek ceramicznych umieszczonych w pustakach żużlobetonowych oraz wełny mineralnej jako izolacji termicznej. Są one przeznaczone do współpracy z paleniskami na olej opałowy, gaz czy na paliwa stałe. Drugim powszechnym systemem kominowym są kominy stalowe (najczęściej ze stali żaroodpornej i kwasoodpornej), które świetnie nadają się do lekkich zabudowań. Ten typ kominów może również współpracować z różnego typu paleniskami.

Cechą charakterystyczną kominów ceramicznych jest ich dość łatwa i szybka budowa, niepodatność na działanie kwasów, duża bezwładność termiczna oraz odporność na ciągłe działanie dużych temperatur. Obecnie jednak większość nowych budynków, w tym domków jednorodzinnych, zaprojektowana jest z uwzględnieniem kominów stalowych.